

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 100 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 25 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | HCS12 |
| Interface | CAN, IrDA, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 86 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Max Frequency | 25 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 86 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 3.13 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 25 MHz |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$6.56026
Ext.Price$6.56026
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.56026 | $6.56026 |
| 10 | $6.33456 | $63.34560 |
| 25 | $5.95667 | $148.91675 |
| 50 | $5.60131 | $280.06550 |
